Öğrenci Özel

 

HAYLAZ ÖĞRENCİNİN MARŞI

korkma kim seni sınıfta bırakacak
sanmaki herkes sınıfta kalacak
karnede üc zayıftan aşağı olmayacak
o birler senindir senindir ancak
* * *
verme kurban olayım öyle notları
yetmedi yediğimiz dayaklar
elbette bir gün bu notlarda bayatlar
hakkıdır kopya çeken öğrencinin hürriyet
* * *
ben ezelden beri zayıf aldım , yine alırım
hangi hoca beni okuldan atacakmış şaşarım
kükremiş aslan gibiyim,karneyi yırtarım atarım
yırtarım karneyi ewden kaçmam,atılırım
* * *
okulun etrafını sarmışsa bir telli duwar
onun telleri gibi benimde kopyalarım war
arkadaş korkma bizi sınıfta bırakmazlar
öğretmen dediiin ,not defteriyle gezinen canavar
* * *
arkadaş,öğretmenin gözünün içine bakma sakın
siper et önündekini gözükme hocaya sakın
Doğacaktır sana vaadettiği notlar hakkın
boşunamı bütün sene yalakalık yaptın

 

HAYLAZ ÖĞRENCİYE HİTABE!

Ey haylaz öğrenci! Birinci vazifen,bütün birlerini kurtarmak,bütün öğretmenlere yalakalık yapmaktır.
Sınıfta kalmamanın yegane temeli budur.Bu teel senin en kıymetli hazinendir.Sınıfta seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek,dişi yada erkek,inekler çıkacaktır.Birgün sınıfta kalacam diye büzüklersen,sınıfta kalmamak için bütün kopya çeşitlerini deneyeceksin.Bu kopyalar arkadaşlarının kağıtları yada senin ufak yazıtların olabilir.Kopya vermeyen yada ispiyoncu arkadaşlar,bu dünyada emsali görülmemiş bir işkenceye mahrum kalabilirler.Cebren ve hile ile tımarhaneye benzeyen sınıfın,bütün köşeleri zapt edilmiş,bütün hocalar başında dikilmiş,ve bütün möö ler sınıf dışarı edilmiş olabilir.Bütün bu eziklikler içinde bile,bütün hocalar çok psikopat bulunabilirler.Hatta bu manyaklar egolarını tatmin etmek için birbirinden kazık sorular sormuş olabilirler.
Ey pezevengin evladı!..İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen,sınav kağıdını doldurmaktır.Muhtaç olduğun bilgi,cebindeki küçük kopyada mevcuttur!

 

OKULA NIÇIN GELINIR?

Sohbet etmek için
Devamsizlik yapmamak için
Bos zamanlari degerlendirmek için
Renkli kazaklari göstermek için
Sinif mevcuduna katkida bulunmak için
Ögretmenlere günaydin demek için
Siralarin üstüne resim çizmek için
Derslerde uyumak için
Erken kalkmak sagliga yararli oldugu için
Kantin bütçesine katkida bulunmak için
Okulun geç kagidi stogunu bitirmek için
Fal bakmak için
Tenefüse çikmak için
Defile yapmak için
Fikra anlatmak için,
Okul çikisinda kadiköy'e gidebilmek için
Sinifi azdirmak için
Ögretmenleri sinir etmek için
Uzun eşşek, para maçı...vs. oynamak için
Sevgili bulmak için
Sınıftakilerle dalga geçmek için.....

 

INEK FIZYOLOJISI VE BIOLOJISI

Hepimizin sinifinda her zaman parmagi havada olan, her soruya cevap yetistiren, teneffüslerde bile ödev yapan ya da kitap okuyan, gözlüklü, gicik oldugumuz tipler daha dogrusu yaratiklar vardir. Nedense her derse çalismis olarak gelirler. Forma disina çikmaz, hocalarin gözüne girmeyi basarirlar. Üstelik dogru cevaplarinda etrafindakileri çatlatmak istercesine, ellerini birbirine çarparak igrenç bir ses çikarirlar!! Ayrica siniftakileri 1 alma serefini, 5 alarak iki paralik ederler! Her yazilidan 5 alirlar ve sinir sistemimizi bozarlar! Çatir çatir çatlariz kiskançligimizdan!

Bu kadari yetmiyormus gibi velilerimizin üzerinde de etkili olurlar! Her veli toplantisinda onlarin velileri “Kizim 5 almis! Çok çalisiyor zaten! Sizinki kaç almis?"”diye böbürlenerek hava atarken, bizim velilerimizin boynu bükük kalir!

Ama sürünenler yine biz oluruz! Onlar yüzünden tembel damgasi yeriz! Onlar yüzünden basimiza gelecek daha pek çok felaket var! Çok çalisip üniversite sinavinda basarili olacak ve tüm kontenjanlari dolduracaklar! Birakin meslek sahibi olmayi, onlarin yere attiklari sakizlarin üstüne oturup çiçek, mendil, sigara, çiklet gibi gereksiz esyalari satmak zorunda kalacagiz!

Yazililarda bile arkadaslarina yardim etmeyen bu zalimlerin zulmü varsa bizim de kopyamiz var! Yeni kopya teknikleri için tiklayin ..

Bu yaratiklarin çogalip üremelerini önlemek için hemen girisimde bulunmaliyiz! Bunun için sinifinizdaki inegin beslenmesine bir miktar fare zehiri koyarak ise baslayin!!

 

BAHANELER

Karne günü geldiği zaman hepimizi saran korkuyla, geçen dönemden kalan bahaneleri düşünmeye başlarız. Atalarımızdan kalma bahaneler çeşitlidir;

Hoca doğru dürüst ders anlatmıyor ki..

Sınıf çok gürültülü! Dersi dinleyemiyorum bile!

Hocalar derse girmiyor. Dersler hep boş!

Ne zaman derse hazırlıksız gitsem, o gün yazılı veya sözlü oluyor.

Bu sezon çok sık elektrik kesildi. Hiç ders çalışamadım!

Eve çok misafir geliyor. Onlarla ilgilenmekten derslere vakit ayıramıyorum.

Ne kadar çalışsam nafile! Bu dersi hiç anlayamıyorum!

Bir dahaki seneye kesin daha çok çalışacağım.

Aslında ben 5 almıştım, hocanın bana gıcığı var!

Yeterli beslenemediğimden, derslere çalışacak gücüm kalmıyor.

Hocanın notu çok kıt! 1,2 ye bile 1 veriyor.

Zaten Ayşegül’ün karnesi de böyle!

 

Bu listeye daha neler eklenmez ki...Gerçi her sezon sonunda aynı filmi başa sarsak da, çoğumuzun ailesi önümüzdeki dönem düzeltirsin deyip geçer ve bu klişeleşmiş korku yalnızca sınıfta arkadaşlarınıza anlattığınız abartılı sözlerde, hikayelerde kalır. Aralarda kazalar da olabilir. Mesela annenizin eli yüzünüze yanlışlıkla çarpıverir ya da vücudunuzun herhangi bir sisteminde bozukluk çıkabilir!Ayrıca karne gününden itibaren evinizde “sıkı yönetim” ilan edilebilir! 2 haftayı sevgilinizle gezmek yerine, iğrenç kitaplarla zavallı beyninizi yorarak geçirmek zorunda kalabilirsiniz! Bu başlı başına bir şoktur ve artçılarını dönemin ilerleyen basamaklarında hissedebilirsiniz.... İşin en kötü yanı, toplu s.çma gününe (ÖSYM) bir dönem daha yakınlaşmış olmaktır.

Önümüzdeki 15 günlük tatil kimine göre çok kısa, kimine göre çok uzun gelebilir. Götten bir karnenin bile bozamadığı “dertsiz ve hocasız iki hafta” keyfini ben sürecekken, dershaneleri hızlandırmaya girecek olan arkidişlere üzülmüyor değilim! (Yine de okuldan iyidir)

Bu arada 14 Şubat sevgililer gününün de Şubat tatiline rastlamaması da ayrı bir dert! Ama olsun! Hiç değilse tatili fırsat bilin ve sevgilinize iyi bir hediye için, mağazaları bir bir dolaşıp, yemeyerek içemeyerek biriktirdiğiniz paralarınızla biricik sevgilinizi sevindirebilirsiniz. Birden fazla sevgilisi olanlar ise bu sezon şanslı! Çünkü hediyelik eşyaların fiyatı oldukça uygun. Hatta kimi mağazalarda fiyatlar %40 a kadar inmiş! Benden söylemesi!!