AU-PAİRLİK NEDİR?

Au-Pair olmak isteyen var mı?

Yabancı bir ülkede dil öğrenmek ya da dillerini geliştirmek için öğrencilerin en çok tercih ettikleri yol Au-Pair'liktir. Peki bunun için nerelere ve nasıl başvuracağınızı biliyor musunuz?

Au-Pairlik nedir?

Bir ailenin üyesi anlamına gelen bu kelime Fransızca'dan geliyor. Au-Pair programı, çocuk bakımı yoluyla genç insanların eğitsel ve kültürel değişimi gerçekleştirmelerini amaçlıyor. Au-Pair olarak yurtdışında bir ailenin yanına yerleşen genç, ailenin çocuklarına bakmasının karşılığında ailenin evinde konaklama hakkı kazanıyor ve aileden haftalık harçlık alıyor.

Neden Au-Pair'lik?

Her yıl dünyanın her yerinden binlirce genç yurtdışına Au-pair olarak gitmeyi tercih ediyor. Bunun aslında birkaç nedeni var. Öncelikle Au-Pair olarak yurtdışına gitmek çok ucuza mal oluyor. Au-Pair olarak giden kişi, bir ailenin yanında kaldığından o dili daha fazla konuşma imkanı bulabiliyor. Aynı zamanda yine ücretsiz olarak yemek ve kalacak yerden de yararlanabiliyor.

Kimler Au-Pair olabilir?

Başvuran kişinin 18-26 yaş arası olması, oto ehliyetine sahip olması, orta seviyede İngilizce konuşabilmesi, çocuk bakımında tecrübeli olması, sağlık problemi bulunmaması ve sabıkalı olmaması gerekiyor. Yurtdışında, Au-Pair adayları kurslara gidebilmek için yeteri kadar boş vakit bulabiliyorlar. Çoğu aile Au-Pair için özel bir oda veriyor. Senede iki hafta ücretli izin alınabiliyor. Ailelerin büyük çoğunluğu Au-Pair'lere araba kullanma imkanı sağlıyor.

Au-Pair görevleri

Çocuk bakımı: Au-Pair haftada 3-4 akşam aile dışarı çıktığında çocuklara bakmak zorundadır. Eğer aile daha fazla gün çıkarsa bunu ekstra olarak öder.

Ev işi: Au-Pair ağır olmayan ev işlerini yapmakla yükümlüdür. Çamaşır, bulaşık, toz alma ya da hafif yemekler yapması gerekebilir.

Telefon: Au-Pair, ailenin telefonunu ücretini ödeyerek kullanabilir. Bazı aileler telefon ücretinin bir kısmını ödemektedir.

Cep harçlığı: Au-Pair eğer haftanın beş günü çalışıyorsa, ortalama olarak 35-50 pound cep harçlığı alır.

Vize: Türkiye Avrupa Birliği'ne üye olmadığı için, adayların vize başvurusu yapmaları gerekir. Bu konudaki ayrıntılı bilgiyi İngiliz Konsolosluğu'ndan alabilirsiniz.

Au-Pair şirketleri

Au-Pair in America: River Plaza, 9 West Broad Street, Stamford, CT,HA8 8XQ

Au-Pair Agency: 4 NApier Road, Holland Park London W14 8LQ, UK

İnternetteki şirketler:
www.au-pair.co.uk
www.acrobataupairs.com
www.childint.co.uk
www.euraupair.com
www.jcr.co.za
www.angelsint.demon.co.uk
www.aupairinamerika.com
www.aupairsearch.com
www.au-pair.co.uk